BLOG
Ventilatsioonitorud
Kaasaegsetes ventilatsiooni- ja konditsioneerisüsteemides kasutatakse hulgaliselt torusid, mis võivad teineteisest erineda materjali, ristlõike kuju, suuruse ja kasutuskoha poolest.
Ristlõike kuju poolest on mitut sorti ventilatsioonitorusid.
Ümara ristlõikega torud. Sellise tüübi eriomadus on see, et puuduvad igasugused gabariitidest väljapoole ulatuvad elemendid. T
Täna sellele väiksele omadusele tekib võimalus rajada ventilatsioonisüsteeme ja oluliselt väiksemal pinnal. Monteerimistööde teostamisel läheb tarvis õhema isolatsioonmaterjali kihi paigaldamist, mis langetab oluliselt teostatavate tööde hinda.
Ümara ristlõikega torud on end hästi tõestanud erinevates ekspluateerimistingimustes.
Ümara ristlõikega torusid eristatakse lisaks tootmistehnoloogia järgi ja need võivad olla:
- Sirgkeevitusega ventilatsioonitoru;
- Spiraalvalts ventilatsioonitoru
Kõige populaarsemad torud ongi just ümara ristlõikega torud, kuna tänu oma tootmistehnoloogiale omavad
üpris head vastupidavust (on tunduvalt jäigemad). Erinevalt sirgetest ventilatsioonitorudest võib antud tüüpi torusid teha ükskõik mis pikkuses. Torude ühendamine omavahel teostatakse erinevate kinnitusklambri abil. (kinnistusklambrite vahel tuleks kindlasti kasutada tihendeid).
Kandilise ristlõikega torud. Need sobivad suurepäraselt praktiliselt igasuguste ehitiste ja ruumide eksterjööri ning interjööriga. Samas on sellistel torudel suurem läbilaskevõime (võrreldes ümara ristlõike torudega). Peamiselt leiavad sellised torud kasutust era- ja suuremates kortermajades, kuna oletatakse, et kandilised või ruudulised elemendid on visuaalselt kõige paremini vastuvõetavad. Oluline on meeles pidada, et taoliste toodete kasutamisel hoonete katustel, on vajalik ka spetsiaalse isolaatori paigaldus.
Ventilatsioonitorusid valmistatakse järgmistest materjalidest:
- Roostevaba teras. Sellest materjalist valmistatud torud on mõeldud kasutamiseks rasketes tingimustes (roostevaba teras kannatab kõrgeid temperatuure, mis võimaldab kuni 400-500 kraadini soojendatud õhul mööda torusid liikuda);
- Plastik. Enamlevinud materjal;
- Tsingitud terastoru. Sellisest materjalist valmistatud torud leiavad laia kasutust juhtudel, kui mööda õhukanalit on vaja juhtida õhku, mille temperatuur ei ületa 70-80 kraadi ja niiskus ei ületa 50-60%;
- Polüeeter kiud. See on väga kerge materjal, mistõttu pole tööde teostamisel vaja erilisi kinnituselemente. Polüeeter kiust torudel ei kogune kondensaati, mistõttu saab neist kasutada soojustuseta.